Terms of use

IPTV Nedir?

IPTV, televizyon yayıncılığının yükselen tredleri arasındaki yerini çoktan aldı. Artık Internet bağlantısı olan herkes televizyon izleme şansını da yakalıyor. Kabul görmesi biraz zaman alsa da, kısa zamanda insanların ilgisini çeken bir teknoloji oldu. IPTV adından da anlaşılacağı üzer Internet Protocol Television kelimesinin kısaltmasıdır.

IPTV Nasıl Çalışır?

IPTV’nin çalışma mantığı oldukça basittir. Televizyon yayınını sağlayan firma üzerinden size özel bir veri yolu kanalıyla Internet bağlantınız ile yayın size ulaştırılır. Bu yayını izleyebilmek için Set Top Box adında bir kutuya sahip olmak gerekmekte. Bu kutu, hizmeti aldığınız firma tarafından size sağlanıyor. Ayrıca yeni çıkan teknolojik televizyonlarda bu kutu televizyonun içinde entegre edilmiş şekilde geliyor.
Modeminizi Set Top Box’a bağlayıp, Set Top Box’ı da televizyonunuza bir HDMI ya da Scart kablosuyla bağlayabiliyorsunuz.
Bununla birlikte direkt olarak bilgisayarınıza bağlayıp, ilgili yazılımlarla da IPTV’yi bilgisayara bağlamak da mümkün.

Set Top Box Nedir?

Set Top Box, IPTV yayınlarını izlemek için üretilmiş kutu şeklinde bir cihazdır. İster USB üzerinden, isterseniz optik kablo ile Internet bağlantısı bu kutuya iletilir. Bu kutu üzerinden çıkan HDMI ya da Scart çıkışı ile de sinyaller televizyona gönderilir. Ancak şu unutulmamalıdır ki, hizmeti veren firmaya bağlı olarak Set Top Box’ın üzerindeki çıkış portları farklılık gösterebilir. Hizmeti alırken kutunun üzerindeki çıkışlara dikkat etmek son derece önemlidir.IPTV’nin

IPTV Avantajları Nelerdir?

IPTV kullanmak için herhangi bir karasal anten ya da uydu antenine ihtiyaç duymuyorsunuz. Bu sayede yayınlarınızda hava şartlarından kaynaklı kesilmeler olmuyor. IPTV hizmetini sağlayan firmalar aynı zamanda bir Internet Servis Sağlayıcısı olması sebebiyle kendi Internet altyapısını kullanması, karşılaşılacak sorunları da en kısa sürede halletmesi anlamına gelmekte.

× Whatsapp Destek